CHARGERS SWIM AND DIVE TAKE 2ND AT DISTRICTS!

Date Posted: Jan 29, 2012
Game Date: Jan 28, 2012

 

Concorde District 2012 Final Results 

 Charger Swim & Dive

Cub Run Recreation Center– Competing in the highly competitive Concorde District, the Charger Swim & Dive teams stepped up and produced many region cuts and swam season best times.  Both the boys and girls teams finished in second place overall!  The Chantilly team had a strong showing and will be sending all of their relay teams and several individual team members forward to compete next week at Regionals.

Team Scores

                BOYS                                                     GIRLS

  1.          Oakton – 506                                         Oakton - 483                                         
  2.      Chantilly – 412                                    Chantilly – 371.5
  3.      Westfields – 332.5                               Westfields – 334.5
  4.      Robinson – 297                                    Robinson - 298
  5.      Herndon – 281                                      Herndon - 245
  6.      Centreville – 109                                   Centreville - 232



Congratulations to the following District Champions!

  • Chris Grimmett-Norris – 200 Free, 500 Free
  • Logan Coulson-Moore – 200 Free
  • Maggie Shaw – 500 Free

Swimmers highlighted in purple will advance to the Regional competition which will begin at 5:30 PM at Oak Marr Recreational Center with girls preliminaries on Thursday, boys preliminaries on Friday, and Finals on Saturday night. Boys Regional Dive competition is on Wednesday, February 1st at Oak Marr at 5:30 PM.

 

Boys Competition –

  • 200 Medley Relay:  Alex Strait, David Stewart, Blair Mason, John MacDonald – 4th   
  • 200 Free:  Chris Grimmett-Norris – 1st, Evan Baker - 6th, Alex Strait - 7th, Daniel Fay – 16th  
  • 200 IM:  Brian Rothschild – 3rd, Matt Eshleman, 7th, Blair Mason – 8th, Kieran Nelson – 13th   
  • 50 Free:  John MacDonald – 11th, Nick Ransom – 12th, Kevin Benecki – 14th  
  • 1 meter Diving:  Zack Rook – 4th, James Johnston – 16th
  • 100 Fly:  Blair Mason – 4th, Brian Rothschild – 5th, Will Schulte – 6th  
  • 100 Free:  Evan Baker – 4th, David Stewart – 7th, John MacDonald – 8th
  • 500 Free:  Chris Grimmit-Norris – 1st, Matt Eshleman – 5th, Will Schulte – 6th, Jake Weeren – 10th
  • 200 Free Relay:  Chris Grimmett-Norris, John MacDonald, Will Schulte, Brian Rothschild –  3rd  
  • 100 Back:  Alex Strait – 6th, Kevin Benecki – 8th, Nick Ransom – 9th  
  • 100 Breast:  David Stewart – 2nd, Kieran Nelson - 14th, Corey Miller – 15th  
  • 400 Free Relay:  Chris Grimmett-Norris, James Kovach, Will Schulte, Brian Rothschild – 3rd

In addition to the top 16 finishers above, season best times/scores were posted by Chandler Derbyshire – Dive, Preston Rhodes – 50 free, Nick Li – 100 Breast

 

Girls Competition  

  • 200 Medley RelayLogan Coulson-Moore, Emma Richer, Lauren Hensley, and Sydney Pereira – 2nd  
  • 200 Free:  Logan Coulson-Moore – 1st, Maggie Shaw – 4th, Kimberly Shifflett – 13th  
  • 200 IM:  Lauren Hensley – 3rd, Emma Richer – 9th
  • 50 Free:  Sydney Pereira – 3rd, Lauren McKeel – 11th, Grace McKnight – 14th
  • 1 meter Diving:  Morgan Bywaters, 7th, Kimberly Haynes, 9th  
  • 100 Fly:  Shannon Darroch – 5th, Katie Dingman, 9th, Brianna Fridy – 11th, Grace Gardner – 14th   
  • 100 Free:  Sydney Pereira – 3rd, Lauren McKeel – 14th, Brianna Fridy – 15th, Grace McKnight – 16th
  • 500 Free:  Maggie Shaw – 1st, Lauren Hensley – 3rd, Kelly Guerrero – 10th, Kimberly Shifflett – 10th
  • 200 Free Relay:  Logan Coulson-Moore, Emma Richer, Lauren Hensley, Sydney Pereira – 1st
  • 100 Back:  Logan Coulson-Moore – 2nd, Katie Dingman – 8th, Shannon Darroch – 11th, Roni Chang – 13th
  • 100 Breast:  Emma Richer – 2nd, Kelly Guerrero – 13th, Jessica Peake – 16th  
  • 400 Free Relay:  Shannon Darroch, Brianna Fridy, Katie Dingman, Maggie Shaw – 4th  

 

In addition to the top 16 finishers above, season best times were posted by Lauren Contos – 200 IM, Grace Gardner – 50 Free 

Congratulations to the following automatic State Qualifiers, based upon times earned so far this season!

  • Chris Grimmett-Norris, 200 free, 500 free
  • Brian Rothschild, 200 IM, 100 fly, 200 free, 50 free
  • David Stewart, 100 Breast  
  • Boys 400 Freestyle Relay
  •  Logan Coulson-Moore, 200 Free, 100 Back
  •  Emma Richer, 100 Breast
  • Girls Medley Relay
  • Girls 200 Free Relay